AC a koszty podatkowe

Ustawa o pdof (art. 23 ust 1 pkt 48) oraz ustawa o pdop (art. 16 ust. 1 pkt. 50) wskazują, że koszty naprawy samochodów używanych na cele działalności gospodarczej, ale nie objętych dobrowolnym ubezpieczeniem AC nie mogą być uważane za koszty podatkowe. Brak ubezpieczenia AC uniemożliwia przedsiębiorcom odpisanie kosztów związanym z remontem powypadkowych zarówno firmowych samochodów ciężarowych jaki i samochodów osobowych.

AC a koszty
AC a koszty

Ograniczenie to dotyczy także przypadków kradzieży takich samochodów. Jeśli nie są objęte AC strat powstałych w wyniku ich kradzieży nie zaliczymy do kosztów uzyskania przychodów.

Inaczej jest w przypadku wydatków na bieżące naprawy samochodów wynikające z codziennej eksploatacji. Takie wydatki są kosztami dla firmy nawet jeśli nie wykupiła ona ubezpieczenia AC.

Co ciekawe ustawodawca wprowadził powyższe ograniczenia tylko dla samochodów, wyłączone są z nich np. motocykle używane na potrzeby działalności gospodarczej.

Jedna myśl w temacie “AC a koszty podatkowe”

  1. Znowu widac jak nas te urzedy kiwaja. Czlowiek szuka oszczednosci odklada swoje pieniazki a tu wypadek i nie mozna wrzucic ciezko wydanych pieniedzy w koszty:/ jak tu sie nie wkurzyc!

Możliwość komentowania jest wyłączona.